skip to Main Content
The smarter way
to do assignments.

Please note that this is just a preview of a school assignment posted on our website by one of our clients. If you need assistance with this question too, please click on the Order button at the bottom of the page to get started.

Canyon City Co. uses a job order costing system that combines actual direct material and actual direct labor costs with a predetermined overhead charge based on machine hours. Expected overhead and machine hours of $1,421,000 and 145,000, respectively, were used in developing the predetermined rate for 2013.
   During 2013, the company worked on Job #876 and incurred the following costs and machine hours:

Direct material $47,500
Direct labor 21,800
Machine hours 325

a.  What is the cost per unit if 1,500 units were made? Round your answer to the nearest cent.
a.  

b.  In completing Job #876, 30 units were defective and had to be reworked at a cost of $25 each. Assume that spoilage and rework costs were included in the original estimated overhead costs. Where does the $750 rework cost appear in the accounts of Canyon City Co.?
b.  

c.  Disregard the facts in (b). Upon completing Job #876, the quality control inspector determined that 30 units were spoiled and would be unacceptable to the customer. Thirty additional good units were made at a total cost of $1,390. The spoiled units were sold for $240 as “seconds” to an outlet store. What is the total cost of Job #876?
c.

GET HELP WITH THIS ASSIGNMENT TODAY

Clicking on this button will take you to our custom assignment page. Here you can fill out all the additional details for this particular paper (grading rubric, academic style, number of sources etc), after which your paper will get assigned to a course-specific writer. If you have any issues/concerns, please don’t hesitate to contact our live support team or email us right away.

How It Works        |        About Us       |       Contact Us

© 2018 | Intelli Essays Homework Service®

Back To Top